á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Schopenhauer zręcznie rozczłonkowuje temat, ukazując różne strategie i techniki, jakie można wykorzystać podczas debaty, nie tylko w celu przekonania innych, ale także w obronie własnych argumentów. Każdy, kto interesuje się sztuką perswazji i logiką, znajdzie w tej książce bogaty zbiór przykładów i praktycznych porad.
Podoba mi się prostota i jednocześnie głębia, z jaką autor podchodzi do tego zagadnienia. Dla mnie Erystyka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą mądrze i skutecznie przemawiać do innych. Ta publikacja to prawdziwe kompendium wiedzy na temat sztuki prowadzenia sporów, które nie tylko pogłębia umiejętności retoryczne, ale także uczy, jak bronić się przed manipulacją w dyskusjach.
Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności argumentacyjne i zrozumieć subtelne mechanizmy komunikacji w sporach.
"O wolności ludzkiej woli" O wolności ludzkiej woli to niezwykle interesujący traktat filozoficzny, w którym Schopenhauer podejmuje się odpowiedzi na pytanie postawione przez Królewską Norweską Akademię Umiejętności w Dronthaimie: Czy można udowodnić wolność ludzkiej woli na podstawie samowiedzy?
Autor wnikliwie analizuje zagadnienie wolnej woli, przywołując szeroki kontekst filozoficzny oraz odniesienia do myśli innych uczonych. Schopenhauer starannie rozkłada pytanie na czynniki pierwsze, rozważając je z wielu perspektyw i ukazując, jak złożonym tematem jest kwestia ludzkiej wolności. Traktat, choć wymaga od czytelnika pewnego przygotowania intelektualnego, jest jednocześnie przystępny i klarowny w wywodzie.
Książka, jak przystało na klasykę filozofii, wymaga od czytelnika skupienia i otwartości na rozważania o naturze człowieka, woli i determinizmu. Schopenhauer nie pozostawia prostych odpowiedzi, lecz zachęca do głębokiej refleksji, co czyni ten traktat szczególnie wartościowym.
Jeśli chodzi o samo wydanie, również spełnia ono wysokie standardy. Przypisy są wystarczające i dobrze wyjaśniają trudniejsze fragmenty, a tłumaczenie wiernie oddaje myśl autora. Książka jest też wygodna w lekturze, dzięki czytelnej czcionce i dobrze rozplanowanym wierszom.
Gorąco polecam tę pozycję każdemu, kto interesuje się filozofią i chce zagłębić się w temat wolności ludzkiej woli. Jest to klasyczne, a jednocześnie wciąż aktualne dzieło, które zmusza do myślenia i z pewnością wzbogaci każdego czytelnika.
** 18:09 * 30.03.2025 * 29/2025 * część o "Erystyka" jest częścią mojej opinii o tym dziele którą opublikowałem pod innym wydaniem w dniu: 24.03.2025