á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
W pewien piątkowy letni wieczór w centrum Szczecina, przy Bramie Portowej, dochodzi do katastrofy budowlanej. (...) Okazuje się, że nowoczesny biurowiec stoi nad labiryntem tajnych korytarzy. Podziemia kryją tajemnicę z okresu II wojny światowej. Trójka bohaterów: dziennikarka Paulina, architekt Igor oraz brytyjski arystokrata Johann próbują rozwikłać zagadkę sprzed lat. Nie tylko oni zainteresowani są tajemniczym skarbem, jakim jest odnaleziony w niemieckiej ciężarówce sarkofag księcia pomorskiego Barnima IX oraz rozszyfrowaniem wiadomości pozostawionej w liście, który trzymał w ręku kierowca.
Autor inteligentnie konstruuje fabułę, czyniąc tak naprawdę Szczecin głównym bohaterem powieści. Z pietyzmem opisuje miejsca, szczegóły architektoniczne, ciekawostki. Przywołuje mało znane, a niezwykle interesujące historie i legendy związane z miastem oraz Pomorzem Zachodnim. Poza tym wartka akcja, intrygi, zaginione obrazy, mapy, masońskie symbole i nazistowska tajemnica, w którą zamieszany był Werwolf. W książce jest też sporo humoru zarówno w warstwie sytuacyjnej, jak i słownej.
Powieść wspaniale wpisuje się w coraz popularniejszą w Polsce formę turystyki kulturalnej, jaką jest też turystyka literacka. Jej celem jest zwiedzanie miejsc związanych z dziełami literackimi, ich twórcami i bohaterami oraz podążanie ich śladami. Może warto nie tylko wysłuchać audiobooka Leszka Hermana, ale też odwiedzić okolice przywołane przez niego w powieści. Niezwykła dokładność opisów i szczegóły topograficzne ułatwią wędrowanie tropem bohaterów. Niewątpliwie lektura dostarczy wielu wrażeń, emocji i będzie wartościową rozrywką w czasie letniej kanikuły. Osobiście mam ogromną ochotę wyruszyć na Pomorze.
Izabela Ronkiewicz-Brągiel Biblioteka Kraków